Teendők, ha a kutya csokit evett
Fontos tudnivalók a csokoládé kutyákra kifejtett hatásairól.
- A csokoládé mérgező a kutyák számára, mely orvosi vészhelyzetet okozhat.
- A csokoládémérgezés jelei általában 6-12 órán belül jelentkeznek.
- Kulcsfontosságú, hogy tudjuk, mennyi és milyen csokoládét evett a kutya.
A csokoládé mérgező a kutyák számára, az elfogyasztott csokoládé típusától és mennyiségétől, valamint a kutya súlyától függően súlyos egészségügyi vészhelyzetet okozhat. Ha tudjuk, hogy a kutyus csokoládét evett, fontos, hogy figyeljük a toxicitás jeleit (lásd alább), és minden esetben forduljunk tanácsért az állatorvoshoz.
Legyünk vele tisztában, hogy mennyi a túl sok, mely csokoládéfajták a legveszélyesebbek, és milyen jelekre kell figyelni, amelyek jelezhetik, hogy kutya kezelésre szorul.
MIÉRT MÉRGEZŐ A CSOKOLÁDÉ A KUTYÁK SZÁMÁRA?
A csokoládé teobromint és koffeint is tartalmaz, amelyek felgyorsíthatják a szívverést és stimulálhatják a kutyák idegrendszerét.
Annak a kockázata, hogy a kutya megbetegszik a csokoládé elfogyasztása miatt, az elfogyasztott csokoládé típusától és mennyiségétől, valamint a kutya súlyától függ. Ezeknek a mérgező anyagoknak a koncentrációja a különböző típusú csokoládékban eltérő.
Íme, néhány csokoládéfajta teobromin tartalom szerinti sorrendben:
- kakaópor (legmérgezőbb)
- édesítetlen főzőcsokoládé
- félédes csokoládé (magas kakaótartalmú)
- étcsokoládé
- tejcsokoládé
Ha tudjuk, hogy a kutya mennyi és milyen csokoládét evett, az segíthet az állatorvosnak megállapítani, hogy vészhelyzet áll-e fenn. Általában a csokoládémérgezés enyhe tünetei akkor jelentkeznek, ha egy kutya testtömeg-kilogrammonként 20 mg metilxantint fogyaszt.
Már 30g tejcsokoládé testtömeg kilónként is aggódásra adhat okot! Egy 100 g-os szelet csokoládé elfogyasztása már súlyos következményekkel járhat, különösen a kistestű kutyáknál. Ezzel szemben egy kis darabka csokoládé elfogyasztása nagy valószínűséggel nem fog gondot okozni, különösen, ha nagyobb testű kutyáról van szó. Fontos, hogy csokoládét soha nem szabad csemegeként adni a kutyának. A csokoládé kutyabarát alternatívája a szentjánoskenyér, amely a kutyusok számára is ízletes!
100 g, azaz egy tábla csoki vagy 100 g kakaópor az alábbi mennyiségű teobromint és koffeint tartalmazza:
- Fehér csoki: 4,4 mg
- Tejcsoki: 250 mg
- Étcsoki: 600 mg
- Cukrozott kakaópor: 600 mg
- Tortabevonó csoki: 1700 mg
- Cukrozatlan kakaópor: 3200 mg
Testsúlykilogrammonként körülbelül 100-200 mg teobromin már halált okozhat, de ennél sokkal kisebb mennyiség esetén is súlyos tünetekkel kell számolnunk.
A CSOKOLÁDÉMÉRGEZÉS JELEI
A csokoládémérgezés jelei általában 6-12 órán belül jelentkeznek azután, hogy a kutya elfogyasztotta és akár 72 óráig is fennállhatnak. Az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- hányás
- hasmenés
- nyugtalanság
- fokozott vizelés
- remegés
- emelkedett vagy kóros szívverés
- rohamok
- összeomlás és halál
Megjegyzés: Az idősebb és szívbetegségben szenvedő kutyáknál nagyobb a kockázata a csokoládémérgezés miatti hirtelen halálnak.
TEENDŐK, HA A KUTYÁD CSOKIT EVETT
Ha kutyád csokoládét evett vagy csak felmerül ennek a gyanúja, azonnal hívd fel az állatorvost! Felelős állattartóként légy tisztába a közeli ügyeletekről, ha esetleg olyankor történik az eset, amikor zárva van a megszokott rendelő. A kutyád mérete, valamint az elfogyasztott csokoládé mennyisége és típusa alapján az állatorvos javasolhatja, hogy ellenőrizd a fent felsorolt klinikai tüneteket. Amennyiben a mérgezés jeleit tapasztalod vagy romlana a kutya állapota, azonnal hívd vissza az állatorvost és siess vele a rendelőbe!
Ha kedvenced kevesebb, mint két órával ezelőtt fogyasztotta el a csokoládét, az állatorvos hányást idézhet elő, és több adag aktív szenet adhat neki, amely úgy távolítja el a méreganyagokat a szervezetből, hogy nem szívódik fel a véráramba. Súlyosabb esetekben pedig egyéb orvosi beavatkozásra is szükség lehet kiegészítő kezelésként, például gyógyszerek vagy IV folyadék alkalmazása, a mérgezés tüneteinek megszüntetésére. A görcsrohamban szenvedő kutyákat egy éjszakán át figyelni kell a klinikán.
HOGYAN KERÜLHETŐ EL A BAJ?
Annak ellenére, hogy kis mennyiségű tejcsokoládé nem okozhat problémát nagyobb testű kutyáknál, mégsem szabad csokival jutalmazni kedvencedet.
Kövesd az alábbi tippeket, hogy megakadályozd az esetleges csoki elcsenős eseteket.
Zárd el!
Győződj meg róla, hogy kutyád nem fér hozzá semmiféle csokoládéhoz, beleértve a kakaóport vagy forró csoki port is. Olyan helyet keress, ahova a kutyus nem tud bejutni, vagy nem tudja elérni. Fontos emlékeztetni gyermekeinket vagy vendégeinket is, hogy figyeljenek oda, nehogy elől vagy a táskájukban hagyjanak csokoládét, olyan helyen, ahol a kutyus hozzáférhet.
Tartsd szem előtt ezt a veszélyt az ünnepek alatt is!
Ügyelj arra, hogy az édességes zacskókat, húsvéti kosarakat, mikulásnak kikészített csizmákat vagy a szaloncukrot olyan helyre tedd, ahol a kutya nem férhet hozzá.
Tanítsd meg neki, hogy kiköpje, ami a szájában van!
Az „ereszd” vagy „kérem” parancs rendkívül hatékonyan megakadályozza a kutyákat abban, hogy megegyenek valamit, ami a földre esik, vagy séta közben felegyenek valamit. Ráadásul ez egy nagyon könnyen tanítható parancs.
Szükség esetén, szoktasd hozzá a kennelhez!
A "krónikus" csokievő kutyusok számára a legbiztonságosabb módja annak, hogy ne egyenek semmi károsat, miközben nem felügyeled őket, ha kennelhez szoktatod. Fontos, hogy a kennel elég nagy legyen ahhoz, hogy fel tudjon állni és megfordulni, illetve egy kényelmes, biztonságos helyet biztosítson számára, ahová visszavonulhat, ha egyedül akar lenni, vagy amikor nem vagy a közelében. Biztosíts számára játékokat, plüss állatot, kedvenc takarót és finomságokat, hogy úgy érezze ez az ő személyes kis barlangja.
Ha szeretnél többet megtudni a kiskutyák tanításáról, olvasd el ezt a cikkünket is: A kölyökkutya tanítása