Van, hogy nagyon vágyunk egy kiskutyára, viszont az allergia megakadályoz minket ebben. A kutyaszőr allergia nem is olyan ritka, sok embernek okoz problémát, amely felveti a kérdést, most akkor lehet kutyánk vagy sem? Jó hír, hogy vannak olyan kutyafajták, amelyek “hipoallergének” nevezhetők. Azonban fontos tudni, hogy egyetlen kutya sem 100%-ban hipoallergén, de léteznek kevésbé allergizáló kutyafajtákat, amelyek jobban megfelelhetnek azon gazdik számára, akik allergiában szenvednek. Ezeknek a kutyáknak olyan szőrzete van, ami nem hullik vagy jóval kevesebb elhullott szőrt hagy maga körül, mint egy átlagos “szőrös fajta”. Ezen kutyák társaságában az egyébként a kutyára, kutyaszőrre allergiás embereknél vagy csak alig vagy egyáltalán nem jelentkeznek az allergia tünetei.
Annyi új élmény és tapasztalás vár egy új kutyatulajdonosra miután hazaviszi a kis jövevényt, hogy hajlamos lehet elfelejteni a kiskutya érkezésének egyik legfontosabb részét: a rutin kialakítását. A tervezett beosztás segít abban, hogy az új négylábú családtag biztonságban érezze magát, és tudja, hogy mit várnak el tőle. Ennek legjobb módja egy ütemterv elkészítése és persze betartása. Az első néhány hét az új kölyökkutyával, a megfelelő viselkedés kialakításának legfontosabb ideje. Egyébként nem a kölyökkutya az egyetlen, akinek jót tesz az időbeosztás, de a család emberi tagjainak életét is nagyban megkönnyíti. Nem kell megtervezni a kölyökkutya napjának minden pillanatát, de van néhány fontos terület, ahol az időbeosztás különbséget tehet a jól nevelt kutya és a káosz között.
Háziállat, mint ajándék – a tervezés mindent megváltoztat!
Valószínűleg te is láttad már a filmekben – az édes kis Suzy karácsony reggelén megtalálja új kiskutyáját, aki türelmesen ül a fa alatt, nagy piros masnival a nyakában. Suzy felsikít, rohan, hogy megölelje a kiskutyát, aki nagyot nyal az arcán, és mindketten boldogan élnek, amíg meg nem halnak.
Bár jó lenne, ha az ünnepi meglepetések mindig ilyen jól sikerülnének, ez gyakran nem így történik. Gyakrabban fordul elő, hogy a 3 éves Suzy, aki túl fiatal ahhoz, hogy tudja, mit is jelent valójában egy kisállatról való gondoskodás, elsírja magát, amikor Fifike először megkapja a kezét, miközben játszanak. Vagy csak szimplán ráun a gyerek a kutyusra, főleg, ha már nem olyan kicsi. A félelem bennünk állatvédőkben ilyenkor mindig megvan, hogy Anya és apa ezután behelyezik az autóba, és leadják a helyi állatmenhelyen, ahogy rengeteg másik társuk van már.
Ennek viszont nem feltétlen kell így történnie, sőt alap esetben ez remélhetőleg nem is következik be. Némi megfontoltsággal és őszinte elkötelezettséggel a házi kedvencek csodálatos ajándékok lehetnek a családnak.
Miért fontos, kedvencünk folyamatos ápolása az egész évben? Mert mind számunkra, mind a kutyusunk számára a jó higiénia és ezáltal az egészségük megőrzése az egyik, ha nem a legfontosabb téma.
De miért is fontos kutyáink ápolása télen, illetve milyen gyakran kell tisztítani mancsukat, füleiket?
A házi kiskedvencek családunk tagjai, követik mindennapjainkat és velünk élnek. Ezért az ő higiéniájuk ugyanolyan fontos, mint a sajátunk. Kedvenceink nem csak velünk érintkeznek, de az otthonunkban lévő felületekkel, bútorainkkal, ezért tisztaságukat és higiéniájukat egész évben meg kell őriznünk. Különösen fontos ez télen, amikor az időjárási viszonyok nem túl kedvezőek, sok a latyak és a sár, de a szőrzetnek és a mancsoknak tisztának és száraznak kell lenniük, minden időben. Az ápolási rutint egész évben fenn kell tartanunk, hogy a kutyusaink jól ismerjék a folyamatot, és állandó legyen a kapcsolatuk ezzel a rutinnal is.