A kölyökkutya tanítása
A kölyökkutyák olyanok, mint a kisbabák, rengeteget tanulnak az első hónapokban, különösen, ha az új környezetükben való eligazodásról és a jó modorról van szó.
Mielőtt elkezdenéd kiskutyád tanítását, fontos, hogy előtérbe helyezd a kiskutyus érzelmi egészségét, vagyis gondoskodj egy olyan környezetről, amiben a kölyök biztonságban érzi magát. Egy kiskutya képzése két kulcsfontosságú összetevőből áll:
kapcsolatépítés és struktúra létrehozása
Végtére is, ha már kialakult egy szerető és bizalomra épülő kötelék köztetek, sokkal könnyebb (és élvezetesebb) megtanítani a kutyusnak bizonyos viselkedéseket és vezényszavakat, mint például a „marad” és az „ereszd el”.
FEJLŐDÉSI SZAKASZ: 8-16 HETES KOR KÖZÖTT
Első számú képzési cél: A környezettel való kapcsolat kiépítése
Ebben a kritikus szocializációs időszakban, amely 16 hetes korig tart, a kölykök az élet tanulói, megtapasztalják az őket körülvevő világot. Kíváncsian fedezik fel a környezetet, miközben tanulnak is mindenről, első körben, hogy hogy néznek ki, hogy hangzanak a különböző dolgok. Ebből kifolyólag a kölyköket, a képzésük elkezdése előtt, hagyni kell a környezeti hatásokat felfedezni, megtapasztalni.
Ajánlott gondoskodni arról, hogy a kutyus kellően megismerje (és jól is érezze magát), egyrészt a környezetét, beleértve a közlekedési zajokat, a tömegközlekedést, az autózást, a minden korú és formájú gyalogost és más kutyákat, másrészt pedig a különböző tevékenységeket, beleértve az állatorvosi látogatásokat és vizsgálatokat.
A cél, hogy megtanítsd a kutyust, hogy a világ egy szórakoztató és nem egy ijesztő hely.
Második képzési cél: Impulzus kontrollálás
Ebben a szakaszban a kölyökkutyák számára az első igazi viselkedési tréning az alapvető impulzuskontroll kell, hogy legyen, amely sokféle formában jelentkezhet, de a legtöbb gazdi egy egyszerű „ül” vezényszóval kezdi az oktatást. Egy kiskutya parancsra való leülését, ahhoz lehet hasonlítani, amikor egy kisgyermek az „add oda” helyett tanulja a „kérem, megkaphatom?” kifejezéseket.
Legalább azt a jó szokást kell kialakítani a kiskutyáknál, hogy leüljenek evés előtt. Ideális esetben pedig tovább lehet vinni a dolgokat, úgy hogy beépíted a megfelelő viselkedést a játékidőbe is, például hogy játék előtt leülteted a kutyust. Ez a fajta kiképzés azonnal elkezdődhet, amint a kölyökkutya megérkezik hozzánk (akár nyolc héten belül), feltéve, hogy pozitív megerősítő tréninget tervezel.
FEJLŐDÉSI SZAKASZ: 6 HÓNAPOS KORIG
Ebben a korban a növekvő kölyökkutya már több leckében is jártas.
Harmadik képzési cél: Udvarias játék
A kölykök, akik elsajátították, hogy hogy kell fegyelmezettebben játszani, már tudják, mikor kell leállniuk (illetve, ismerik az „ereszd el” felszólítást is), tudják, hogy meddig mehetnek el, illetve ismerik a „finoman” kifejezést is. Bár a kölyökkutya ebben a szakaszban még fogaz, és valószínűleg erős vágya van harapni és rágni dolgokat, tudnia kell, hogy mely háztartási cikkek alkalmasak a játékra, és melyek nem – például a kezed vagy a ruházatod.
Természetesen mindezt kényszermentes tréninggel kell elérni.
Negyedik képzési cél: Szobatisztaság
Lehet, hogy ez egy hónapokig elhúzódó folyamat lesz, de a kutyusnak folyamatosan fejlődnie kell e téren. Itt is a pozitív megerősítés a legcélravezetőbb módszer.
Ötödik képzési cél: Egyedül maradás
Akár kennelt használunk, akár más zárt, biztonságos helyen hagyjuk a kutyust, a cél, hogy kibírja a rövid egyedül töltött időket.
Hatodik képzési cél: Behívás
Nagyon fontos, hogy a kiskutyák minél előbb reagáljanak a „gyere” vagy „lábhoz” hívásra, még ha nem is rohannak egyből vissza, a lényeg, hogy örömmel jöjjenek hozzánk.
Hetedik képzési cél: Folyamatos impulzuskontroll
Ebben a korban a kutyusnak tudnia kellene udvariasan jelezni, kérni, ha szeretne valamit, azáltal, hogy leül, például evés előtt a tálkája elé, vagy ha játszani szeretne. Ha viszont a kutyus ugrál, ugat, harapdál, hogy felhívja magára a figyelmet, az később, ahogy növekszik, egyre nagyobb gondot okozhat.
FEJLŐDÉSI SZAKASZ: 1 ÉVES KORRA
Egyéves korukra a kutyáknak komoly előrehaladást kell mutatniuk a szükséges viselkedési formák elsajátításában, amelyekre egész életükben szükségük lesz.
Nyolcadik képzési cél: Az alapvető viselkedési formák fejlesztése
Bár az „alapok” a kutyától és a környezettől függően változnak, ezek általában magukban foglalják a következők megtanulását:
- Ül és marad (zavaró tényezők ellenére is)
- Lábhoz hívás (különösen póráz nélkül)
- Séta laza pórázon
- Ereszd el és hagyd
Lehet túl késő elkezdeni tanítani egy kutyát?
Noha a szakértők azt mondják, hogy sosem késő megtanítani a kutyákat bizonyos viselkedési
formákra, a kölyökkoron túl is, ami viszont egy kritikus szakasz – különösen az első 3-4 hónap – az érzelmi alap kiépítése szempontjából.
Ha egy kutyusban nem alakul ki a bizalom az ember irányába, mivel csak kiabálást és büntetést tapasztalt irányából, illetve számára bizonytalan, félelemkeltő helyzetekbe kényszerült nevelés címszó kapcsán, igen fáradságos küzdelem lesz később megtanítani a fontos leckéket számára.
Azokat a kutyákat, akik félnek az emberektől, sokkal nehezebb lesz behívni. Illetve ha úgy érzik, hogy az ember ellophatja a játékukat, tehát bizalmatlanok vele szemben, nem szívesen fogják elengedni, ami a szájukban van. Lehet fejleszteni ezeket a kutyákat is, de sokkal könnyebb képezni azokat az egyedeket, akiknél az emberrel való kapcsolat alapjai a bizalom és a tiszta kommunikáció. Nem utolsó sorban könnyebb egy kiskutyát tanítani a gyengéd játékra, mint egy kifejlett ebet.
Ám pozitív megerősítéssel, bármely életszakaszban lévő kutyának segíthetünk felismerni, hogy pozitív élmény lehet az engedelmes viselkedés. Sok esetben gyorsan visszafordítható a durva viselkedés, ha megtanítasz neki egy új, élvezetes viselkedési módot. Más szavakkal, a kutyus kisebb valószínűséggel fog elszaladni a zokniddal, ha helyette leteszi és kap helyette egy jutalomfalatot.
Minden kutya, illetve a környezetük is más és más, szóval ne feledd, minden képzési mérföldkő függhet az adott kutyustól, illetve a környezettől.
Ha szeretnél többet megtudni arról is, hogyan készüljünk fel egy kiskutya érkezésére, olvasd el ezt a cikkünket: Felkészülés a kiskutya érkezésére